SENET – Najstarsza gra planszowa

Najstarszą znaną planszową grą jest „Senet”, co oznacza „przechodzenie” lub „przesuwanie się do przodu” w starożytnym języku egipskim. Senet datuje się na około 3100 p.n.e. i był popularny w całym starożytnym Egipcie, przykłady plansz i pionków do Senet znaleziono w grobowcach zarówno faraonów, jak i zwykłych ludzi.

Zasady gry w Senet nie są w pełni jasne, ponieważ gra ewoluowała w czasie, a nie zachował się kompletny zestaw zasad. Jednak ogólnie uważa się, że był to wyścig, który odbywał się na planszy składającej się z 30 pól ułożonych w trzy rzędy po dziesięć. Gracze rzucają cztery patyki lub kości, a sposób, w jaki one wylądują, określa, ile pól mogą poruszyć swoje pionki. Celem było być pierwszym graczem, który przesunie wszystkie swoje pionki poza planszę.

Senet nie był tylko grą dla rozrywki, ale miał również duże znaczenie religijne i symboliczne dla starożytnych Egipcjan. Uważano, że gra reprezentuje podróż duszy przez życie pozagrobowe, a ruchy pionków odzwierciedlają różne przeszkody i wyzwania, z którymi dusza musi się zmierzyć. Plansze i zestawy do gry w Senet były często umieszczane w grobach jako ofiary dla zmarłych, a gra była nawet przedstawiana w malowidłach grobowych i hieroglifach.

Dziś Senet został odtworzony na podstawie zachowanych pionków i starożytnych przedstawień, i kilka wersji gry jest dostępnych do kupienia. Podczas gdy jej dokładne zasady i rozgrywka mogą nigdy nie zostać w pełni poznane, Senet pozostaje fascynującym spojrzeniem na świat starożytnego Egiptu i jego kultury i społeczeństwa.